co hrát

Nápady na repertoár pro žactvo začínající, průběžné i končící.

Tango!

 

Tango zadávám rád. 

Je to žánr, který u starších žáků funguje a když jim tango nabízím a přehrávám, mají zájem. Je to pro ně zvukově přitažlivá hudba s pevným rytmem a zároveň atraktivní tanec, který je ve své podstatě jiskřením mezi mužem a ženou. Tango má exotický původ (Argentina) a lze shlédnout poutavé taneční ukázky na YouTube. Můžete si pozvat tanečníky, kteří vám to na koncertě živě zatancují.

Čili sečteno a podtrženo okem teenagera – má to koule. I línější druhocyklák většinou vykřeše z tanga slušný zvukový tvar, pokud mu nedělá problém rytmus. Tango je také dobrý materiál pro improvizaci.

V dnešním příspěvku přináším tipy na dva osvědčené kousky.

 

1. La Cumparsita

Tango velmi proslulé. Výhodou těchto známých melodií je, že úpravu si můžete přizpůsobovat na míru žákovi. Přidat si oktávy v pravačce, sahání pro oktávové basy v levačce, ozdoby v melodii, zajímavější rytmy atd. Případně lze skladbu krátit.

Pro představu jsem natočil ukázku, kde třetí díl skladby nehraji vůbec a v polovině druhé strany se vracím na začátek. Vznikne forma ABA. Takhle to zadávám i žákům a postačuje to. V ušetřeném čase se pak věnuji nějakým jednoduchým improvizovaným předehrám – ale o tom zase jindy.

 

 

Cumparsitu jsme provozovali i ve smyčcové verzi (dvoje housle + viola + klavír). Stran notového materiálu vše připravila kolegyně, která učí vrchní smyčce. Myslím, že dvoje housle vzala z existující úpravy a připsala part violy.

Zde v nahrávce z koncertu už je skladba co se týče formy v kompletním znění i se svou třetí částí (ABACA).

A k tomuto provedení jsme pozvali i tanečníky (za video děkuji Janu Pavlasovi):

 

 

Moc doporučuji si ke Cumparsitě pozvat jako sólistu nějaký jiný nástroj! Pro klavíristu je to pak lehčí úkol, nemusí hrát celou aranž, stačí jen tři akordy. Ale vlastně i úkol těžší: musí si ty akordy vymyslet do dvou rukou a zahrát tak, aby to mělo atmosféru a nebylo to pořád stejné. Krásný terén pro pokusy a objevy.

Vzpomínám, že jednou jsme hráli verzi saxofon+klavír, to znělo moc pěkně.

Ke Cumparsitě, nebo k tangu obecně, můžete žáky lákat zajímavými ukázkami:

 

 

Pokud byste se chtěli do Cumparsity ponořit více, podívejte se na stránky www.musescore.org a zadejte heslo La Cumparsita.

Najdete tam velké množství volně přístupných úprav pro rozmanitá obsazení, od sólového akordeonu přes dechové ansámbly až po smyčcový orchestr. Pro inspiraci k souborové spolupráci je to ideální zdroj. Jen je třeba si kvalitu dané aranže ověřit.

Pokud chcete načerpat k tangu ještě nějakou další notovou inspiraci, doporučuji klavírní sbírku The Joy of Waltzes, Tangos and Polkas (edice a úprava Denes Agay). Úpravy z této sbírky jsou zuškovým žákům velmi přístupné. Zde jsem našel i Cumparsitu, kterou hraji nahoře v první ukázce.

Kdybyste o sbírce uvažovali, zde jsem ji celou prolistoval, alespoň pro základní představu (video nemá zvuk):

 

 

2. Tango à la mango (Dennis Alexander)

O chloupek těžší, než La Cumparsita, ale stále je to přístupný text.

Má zajímavé plochy a dost příležitostí na kouzlení s charakterem, atmosférou i s rytmy. Promiňte počmárané noty ve videu - já to nebyl!

Prováděli jsme na koncertě i s tanečníky (za video z koncertu děkuji Janu Pavlasovi): 

 

Ještě poznámka na závěr: rozlišujme mezi původním argentinským tangem (viz všechny taneční ukázky v tomto článku) a mezi tangem, které je často vyučováno a tančeno u nás.

Tento druhý případ, to je forma, která vznikla na počátku 20. století ve Velké Británii, kdy tango bylo převedeno mezi standardní tance. S původním argentinským tangem však má společné jen málo.

Základní informace o této problematice: 

Měl jsem to potěšení argentinské tango nějaký čas studovat v tanečním kurzu v Praze a musím říct - bylo to bájo! Především účast na tangových tanečních večerech (jmenují se milongy) a pozorování zkušených tanečníků, to je krásný zážitek.