Milí kolegové, pokud byste nemohli sehnat noty, na které upozorňuji na těchto stránkách, nezdráhejte se mi napsat na adresu michalhajek@klavirniinspiromat.cz
Rád vám poradím, anebo přímo odkážu na zdroj, kde jsem je sehnal já. Případně si tady úplně dole na stránce přečtěte několik mých tipů na téma KDE TY NOTY BRÁT?
Pozvěte ke klavíru víly a elfy!
KDE TY NOTY BRÁT?
Několik poznámek k tomu, kde si opatřuji noty:
1) Koupím si je! Ano, i tato velmi nepopulární možnost existuje. Čas od času si něco koupit a třímat v ruce originál, to je radost. Když si nekupuji přímo pro mě osobně, lze pořizovat i na zušku, pokud vám vyjde vstříc. Přibývá také not a knih, které je možné koupit v elektronické podobě.
2) Knihovna. Zkuste poslat knihovně ve vašem městě nápady na nákup nových přírůstků do hudebního fondu. V mnoha knihovnách sedí na hudebním oddělení otevření lidé a požadavky od praktických muzikantů jsou vítány! Někdy udělá skvělou službu také MVS (meziknihovní výpůjční služba). Pokud mají noty v jiné knihovně v ČR, za poplatek cca 70 korun je máte do týdne v ruce. Jednou dvakrát do roka si dělám výlet do Městské knihovny v Praze, kde si půjčím najednou i několik desítek nových i starších not - to zase na nějaký ten čas vystačí... Doporučuji sledovat katalogy vám nejbližších krajských knihoven, ty bývají zásobeny mnohdy nečekaně luxusně a mají pravidelně nové přírůstky. Knihovna brněnského metodického centra na JAMU, to je kapitola sama o sobě. Studnice specifických klavírních materiálů, které člověk nikde jinde nesežene. Podobně i knihovna na pražské HAMU.
3) Kamarádi. Já vím, tohle je jasné, ale přece jen to zmíním. Vzpomínám na své mladické poetické soboty. Vyrazil jsem vlakem v pět ráno na druhý konec republiky, kde mi kamarád půjčil klíče od bytu a dovolil mi několik hodin se přehrabovat v jeho notovém archívu. Večer jsem se zcela opojen vracel domů s krosnou naditou zajímavými notami a hlavou plnou nápadů. Na oplátku jsem vítal obdobně postižené notové nájezdníky u sebe doma.
4) www.scribd.com, www.ulozto.cz, www.dokumen.tips a řada podobných serverů. Povaluje se tam hodně not a knih. Je to ilegální a dost mě udivuje, že v dnešní době tyto servery stále fungují. Nicméně přiznám se, že z nich také někdy stahuji, protože často tam jsou tituly, které jsou jinde absolutně nesehnatelné (již mimo distribuci) a jediná jiná možnost by byla shánět složitě po zahraničních knihovnách. Využívám to také někdy v případech, kdy kvůli jedné skladbě nechci kupovat sbírku za několik stovek korun.
5) www.musescore.org. Je to notační program (dobrý!) a zároveň neustále bobtnající shromaždiště skladeb a notových úprav v tomto programu vzniklých (ale nejenom). Tento zdroj mi v mnoha případech zachránil kůži, především když žáci puberťáci přijdou s konkrétním požadavkem zahrát si nějakou supermoderní písničku z YouTube. Vždycky si vzpomenu na laskavá slova paní profesorky Vlasákové: Nechte žáky, ať si občas zahrají nějakou tu ptákovinu... Na těchto stránkách najdete od jedné písničky většinou i několik možných verzí, obtížností a nástrojového obsazení, plus mraky úprav pro soubory a ansámbly. Vše nahrávají samotní uživatelé a tato bezbřehost vede k výskytu unikátních, nikde jinde nepublikovaných, ale i vyloženě špatných a chybných not, člověk si to musí prověřit. Je možné stahovat i ve formátu, který umožňuje otevřít soubor v notačním programu a dodatečně si něco upravit či změnit, pokud nevyhovuje. Což je zcela zlaté v případě, kdy potřebujete předělat part houslí pro trubku in B a uděláte to jedním kliknutím.
6) www.imslp.org. Tohle asi známe všichni. Mám tyhle stránky hodně rád. Neustále se na nich maká a vyvíjejí se. Jsou tam poklady. Ze všech výše zmíněných bych si na osamělý ostrov vzal právě tyhle (pokud by tam bylo internetové připojení!).
Závěrem bych chtěl říci:
Mít kam sáhnout, to je dobrá věc. Ale o velikosti notového archívu to není. Dá se vystačit i s málem. Důležitější je, jestli dokážeme z toho, co aktuálně máme, vykřesat dobrou hudbu.