co posílat

Potěšující potrubní perličky pro postupné posílání poznáníchtivým pianistům.

Velevážené pianistické žactvo!

Ministerstvo hudby uvažovalo, že se klavír na celém světě zruší a všichni klavíristi se budou učit hrát na fagot anebo budou háčkovat ponožky. Ale v klíčové dramatické debatě nakonec o jeden hlas vyhráli příznivci klavíru, tak se to celé ještě trochu odložilo (aspoň o rok), takže nic nebrání tomu, abyste se od září opět naplno pustili do vaší milované činnosti! Aspoň teda doufám, že je to vaše milovaná činnost! Kdo ten klavír nemiluje, ať na to nehraje a ať se neodváží překročit práh zušky! A naopak kdo ten klavír miluje, ať na něj kouká hrát pořádně, né jenom takový šudlání k ničemu, bando líná.

Tak vám přeju, ať je ten váš následující školní rok krásný a klidný, a to nejen v zušce. A taky plný muzikantských snů, které si člověk plní a nejvíc se těší z toho, že si je právě plní a né že už si je splnil. A všem je jasný, že to bude taky pěkná dřina. Jenom blázen by si myslel, že na cestě k radosti se člověk pořádně nezapotí a nesetká se místy s pěkným smetím a bahýnkem. Ale kdo se nezalekne, může si během času vyrobit řádné koště a všecko to zamést a nejlépe ještě předtím to smetí prostudovat, kde jako se tam vzalo. To proto, aby se tam příště už neobjevilo. Nebo jste si snad mysleli, že jenom ten plevel vyhodíte a hotovo? Chachá, to byste mohli celej život jen zametat a nakonec byste skončili s mozolama a ohnutejma zádama!

Ve skutečnosti (jak praví moudrá vysočinská příručka zahradnického pěstitele) je potřeba každý plevel v ruce dvakrát obrátit, prohlédnout a vyzkoumat jeho původ. A pak ho odložit na kompost, kde se z těch nejzarputilejších plevelů stane úrodná půda, rajsky lahodná zemina, po které budou pošilhávat a toužit nejkrásnější květiny ze všech sousedských zahrádek! Je to zázrak, vám řeknu, tahle proměna! Je tedy třeba i ty plevely si hýčkat, neboť díky nim pak může něco nádherného vyrůst. Ale bacha - nebude to hned, ta lahodná zemina, to si nemyslete! To jen lidi by chtěli všechno hned. Přírodě to trvá tři nebo čtyři roky! Nesmí se na nic spěchat a s láskou ten kompost prolejvat (to má rád!) a živit. A povídat si s ním. Místy to moc nevoní a není to pohodlné, ale vy už dávno víte, že překonávání nepohodlí během cesty patří k základní výzbroji lidí, kteří jsou pak na světě nejšťastnější. A kteří pak vypadaj hrozně kůl (psáno cool) a vypadaj, že to dostali zadarmo, ale to jim nevěřte! Ve skutečnosti se do toho pořádně opřeli. Čili suma sumárum vám do letošního roku přeju odvahu a trpělivost k dlouhodobému zrání. 

Tolik úvodní poprázdninové slovo, promiňte, trochu jsem se nechal unést, ale ono to tak nějak vytrysklo ze srdce, tak mi to snad odpustíte. 

Původně jsem chtěl vlastně jenom říct, abyste se v září u mě stavili a domluvili si rozvrh. Já vám budu s chutí dělat celý rok pianistického průvodce a těším se na všechno, co mi na tu černobílou věc předvedete (i když ona, jak víte, vůbec není černobílá, má naopak spoustu barev, které ovšem vy musíte vyloudit svýma rukama!).

Letošní rok bude naplněný skvělou muzikou, o tom žádná!

Vychutnávejte poslední prázdninové dny! 

Pančitel

 

 

Milí a vzácní chotěbořští pianisté!

Jsem tady opět po týdnu a chtěl jsem vám říct, že letošní rok je rokem vzájemného obdarovávání, věděli jste to? To se samozřejmě nevyhne ani klavírnímu oddělení naší zušky. Ve spolupráci s Ministerstvem klavíru vám tedy představuji novinku: PONDĚLNÍ DÁREČEK.

Co to je? 

Stručná verze: pošlu muziku a chci názor!

Podrobná verze: Dostanete ode mě každé pondělí e-mailem odkaz na jedno video. Na vás bude se na to podívat a pak mi napsat, co si o tom myslíte. Čili: líbí nebo nelíbí a proč. Tohle vaše vyjádření má jedno jediné pravidlo: musí to být naprosto váš nejpravdivější názor, bez ohledu na to, co si o tom kdo bude myslet. Nikdo vás nebude soudit, ani hodnotit. Pište svobodně. Neciťte povinnost, že se vám to musí líbit – to ani v nejmenším!! Nezajímají mě fráze, ani nějaké naučené věty. Já si o vás v žádném případě nic nepomyslím, ať už napíšete cokoliv. Buďte to vy!!! Komentujte ty ukázky tak, jako kdybyste o tom říkali svojí nejlepší kamarádce. 

Vyplývá z toho taky jedna protiradost – jednou za měsíc se budu těšit na e-mail s klipy zase od vás! Jeden e-mail jenom pro mě a v něm odkazy na tři písničky/skladby/věci/něco... co zrovna posloucháte, nebo co vás pobavilo, co by mě mohlo zajímat... Vůbec to nemusí souviset s klavírem. Prostě - poučte mě! Dejte mi nějaký zajímavý dárek! Rozšiřte moje obzory! Bavte mě! 🙂

Ještě si o tom trochu povíme na hodině.

Děkuji za pozornost a za spolupráci a těším se na sdílení!

 

Pančitel

Slovíčko pro kantory k provozní stránce věci

Aby se žákům tento podnik neokoukal, posílám pondělní dárečky nikoliv po celý rok, ale výběrově. Například dva nebo tři měsíce v kuse (typicky na začátku školního roku). Můžete pro tento účel vyhlásit ve třídě "dárkovou akci". Jsou roky, kdy neposílám vůbec, jindy zase naopak víc.

Není třeba posílat celé třídě, stačí například skupinka deseti mladších dětí. Ti internetem zpravidla ještě nevládnou, vše vyřizují rodiče. Mladší žáci přijímají tyto dárečky velmi vděčně, vezmou je za své a rádi tím žijí. Znění případných dodatkových úkolů je třeba přizpůsobit věku.

Anebo pokud máte žáka, který je dlouhodoběji nemocný, pošlete mu každý všední den jeden dáreček. Hned se mu bude stonat líp a tolik se od zušky neodpojí.

Posílání klipů mi prokázalo neocenitelnou službu během koronaviru. Žáci velmi rádi bodují a prováděli toto bodování online přímo do Google tabulky, kde mohli vidět, jak bodují ostatní a jak si stojí jejich oblíbené klipy. Uskutečnily se celkem čtyři várky: v prvních dvou jsem klipy posílal já, třetí várka obsahovala videa od žáků a čtvrtá várka, to byl rodičovský výběr. Tehdy tím žáci opravdu hodně žili a na klipy se těšili. Během lockdownu to byla dobrá vzpruha a hezké napojení na spolužáky. Přišlo mi, že díky této aktivitě (kombinované se společným prostorem v Google Classroom) se žáci poznali víc, než za běžné výuky.

Pro představu se podívejte, jak ono bodové hodnocení vypadalo v praxi. Na spodní liště tabulky můžete měnit jednotlivé várky:

Za normální výuky je možné si tabulku vytisknout na nástěnku do třídy a žáci mohou sami zapsat své hodnocení, když jsou na své hodině.

V online verzi jsem připojoval i různé vědomostní úkoly, které se týkaly poslaného videa. Kdo to věděl, mohl dát libovolnému klipu například o deset bodů navíc.