Krásná kniha
o Beethovenovi
Jako stvořená pro naše žáky - hodně vizuální a protkaná spoustou klavírních informací. Pokud máte děcko, které se s Beethovenem potýká, začtěte se společně na hodině. Anebo doporučte rodičům jako dárek.
Listování knihou a více podrobností zde v krátkém videu.
Postřehy a zkušenosti kantorů
1) Co považují ve výuce dětí za nejpodstatnější?
2) Co je pro ně ve vedení malých dětí nejtěžší?
3) Jaký přístup k výuce by zuškám doporučili?
4) Jak si užívají roli mentora?
Přečtěte si moc hezkou a podnětnou mozaiku názorů, které se týkají výuky a přístupu k dětem. Aneb článek, kde sedm lektorů projektu MenART (pro školní rok 2021/22) odpovídá na stejné čtyři otázky.
Článek je převzatý z časopisu Harmonie (7/2021) a můžete si ho zde stáhnout v plném znění ve formátu pdf. Velmi děkuji Harmonii za poskytnutí rozhovoru.
Skromná na pohled,
bohatá obsahem
Nenápadná knížečka se zajímavými souvislostmi. Několik parádních tabulek. Vhodná do sešitů, na nástěnky, k debatám se žáky nad vybranými detaily. A k vlastnímu obohacení. Prodává se již druhé vydání.
Vše podstatné v kratičkém videopředstavení.
Báječná dámská společnost

Asi nečte tyto řádky nikdo, kdo by tyto dvě knížky neznal. Patří k tomu nejzákladnějšímu a nejkrásnějšímu, co v češtině můžeme číst o vyučování klavíru na zušce.
Obdivuji především tři věci:
1) NADŠENÍ RUKU V RUCE S PRAKTIČNOSTÍ. Autorky se vyznávají ze své životní vášně ke klavírnímu vyučování (velmi nakažlivé!) a zároveň přinášejí obrovský počet praktických rad, postupů a nápadů. Obě knížky jsou přímo nadité konkrétními inspiracemi do výuky.
2) NADČASOVOST. Knížky už mají nějaký ten pátek. Paní Vlasáková ji napsala před dvaceti lety (2003) a paní Judovina-Galperina skoro před třiceti (1996). Přesto jsou nesmírně aktuální a věk na nich vůbec nepoznáte, jsou to stále čerstvé mladice! (jak knihy, tak autorky)
3) KOUZLO OPAKOVANÉHO ČTENÍ. Obě knížky jsem četl ještě předtím, než jsem začal na zušce učit. Nemálo odstavců jsem si tam tehdy zatrhnul... Když jsem si nedávno obě knihy znovu pročítal, nestačil jsem se divit, kolik nových věcí jsem tam objevil! A znovu došlo na zatrhávání odstavců, tentokrát docela jiných, než při prvním čtení. Jsem zvědav, co si tam zvýrazním za dalších pět let!
Dvořák jako komiks?
Ano!!
Velice poctivě a poutavě připravená kniha, na které paní Fučíková pracovala přes čtyři roky, poctivě dohledávajíc všechny dobové materiály.
Více informací v krátkém videu.
Dvě studnice inspirace
Aneb kabinet hudebních kuriozit, souvislostí, překvápek a objevů. Knížka H.U.D.B.A. má navíc báječnou audiotéku, která je volně dostupná všem.
Kromě rozšíření vlastních obzorů jsou oba tituly velmi využitelné v hromadných předmětech typu klavírní seminář, poslechová hodina, a podobně. A jsou to také pěkné dárky pro děti.
Podrobnosti a listování zde ve videu.
Co je nového ve vzdělávání
V cechu učitelském je tato knížka poměrně známá, ale kdyby přeci jen vás doposud minula, velmi doporučuji k přečtení. Na pouhých sto stranách najdeme mnoho cenných faktů k zamyšlení nad dalším směřováním našeho oboru. Výborné kontexty, zajímavá srovnání, aktuálnost pohledu (zaměřeno na posledních dvacet let), objektivní přístup. Knížka je čtivá a uběhne jako voda.
Sáhněte po druhém vydání (z roku 2019), které je oproti prvnímu (2015) rozšířené a aktualizované. Navenek vypadají obě stejně. V závěru potěší seznam literatury a doporučení, co číst dál.
V této velmi užitečné edici vyšly ve stejném nakladatelství i další knihy: Co je nového v právu/ve filozofii/ve fyzice/v logice/v sociologii/v estetice/v biologii/v managementu/ve filmové vědě/v psychologii/v lingvistice/v počítačových hrách/v umělé inteligenci. Pokaždé zhruba na sto stranách, pokaždé s cílem nabídnout seznámení s nejnovějšími trendy a aktuálně diskutovanými problémy v daném oboru. Nezapomnělo se ani na muzikanty – knihu Co je nového v hudbě napsal Pavel Klusák.

Tomáš Feřtek: Co je nového ve vzdělávání
Nová Beseda 2019, 2. vydání, 114 stran
Don´t play like knedlíky!
Přiznám se hned bez mučení: dirigent Simon Rattle je pro mě jeden z absolutních NEJ. Úžasná kombinace krásného člověka a fantastického muzikanta.
Krásně napsaný článek Petra Kadlece přináší vhled do zkouškové práce tohoto dirigenta během hostování u České studentské filharmonie v červnu 2020. Je to jakási reportážní kolekce Rattleova přístupu, vtipných hlášek a posléze i vzpomínek samotných studentů. Velmi osvěžující čtení!
Článek je převzatý z časopisu Harmonie (9/2020) a můžete si ho zde stáhnout v plném znění ve formátu pdf. Moc děkuji Harmonii za poskytnutí rozhovoru!
Úžasní tvorové z planety Teens
Nádherné zamyšlení o přístupu k dospívající mládeži z pera Kateřiny Jonášové.
Článek vyšel v Pravém domácím časopise a můžete si ho zde stáhnout v plném znění. Moc děkuji za poskytnutí pro Klavírní inspiromat!
Vyšly nové Dějiny klavírního umění!
Jsou ještě čerstvé 🙂 Podívejte se, jak vypadají.
Pro představu o obsahu si klikněte zde níže.
Romantismus autenticky
Milí kolegové, možná vám neušlo, že Marek Štryncl se pustil do romantismu! Konkrétně především do Antonína Dvořáka, natočen je komplet symfonií a kantáta Stabat Mater.
V tomto rozhovoru shrnuje některé svoje náhledy na historicky poučené provozování hudby z období romantismu, včetně zajímavých detailů ke Dvořákovi i obecně. Inspirativní i pro nás, klavírní kantory.
Článek je převzatý z časopisu Harmonie (4/2022) a můžete si ho zde stáhnout v plném znění ve formátu pdf. Moc děkuji Harmonii za poskytnutí rozhovoru!
Velcí skladatelé jsou taky jenom lidé...
Skladatelník. K takovýmto stručným popularizačním příručkám přistupuji obezřetně, ale tahle na to jde z dobrého konce a myslím, že se povedla. Může se velmi hodit ve výuce klavíru i hromadných předmětů.
Nechcete se toho někdo ujmout???
Skladatelník ve mně vyvolal velikou touhu... Jestli někdo sháníte námět na diplomku, jeden tady dávám do placu!