Tyhle barokní sbírky si kupte do zušky!
Baroko nerovná se jenom Bach, jak si někdy myslíme. U Bacha to nezačíná, Bachem to naopak končí a vrcholí. I když si běžné dítě za celý svůj zuškový život nezahraje ani jednu skladbu od velikána barokní hudby, nepovažuji to za prohřešek. Barokní (a předbarokní) klávesová hudba je tak neuvěřitelně barevná, že je možné vybírat ze skladeb, ve kterých se barokní styl pekl a bublal, a které zároveň splňují instruktivní ráz.
Nabízím zde několik sbírek - výběrovek, ve kterých toto nalézám: barevnost barokní literatury, neotřelý výběr skladeb, které mě vedou k dalšímu pátrání (ačkoliv hitovkám se nevyhne žádná sbírka), dostupnost pro obyčejnou zuškovou úroveň a v neposlední řadě také poučené (quasi)urtextové zpracování.
Na poli staré hudby doporučuji: vybírejme obyčejným dětem o trochu lehčí věci, než na které stačí. Schovejme si "výzvy" na hudbu od romantismu dál. Nenechme děti nekonečně se trápit s technickými obtížemi staré hudby. To by byla spolehlivá je cesta, jak jim to znechutit. Naopak - vyberme lehčí kousek a nechme, ať si ho děti dotváří samy.
Tyto sbírky patří mezi moje oblíbené:
1. EARLY DANCES (ed. Ágnes Lakos)
Könemann Music Budapest, 1998, série Piano Step By Step, 156 stran
Velice milý a praktický nápad, seřadit skladby podle jednotlivých tanců! Sbírka je zaměřená především na baroko (tři čtvrtiny materiálu, vrcholí Telemannovými a Händelovými suitami), ale v poslední čtvrtině sbírky se „jede“ přes Haydna a Beethovena až po Schuberta.
Noty jsou čisté, bez editorských zásahů. Skladby jednodušší (od dvou řádků) až po několik stran. Velmi obsažná sbírka, použitelná pro různé úrovně žáků v zušce. Vedle známých kusů je tu spousta skladeb, které jsem neznal.
Zde pro představu uvádím obsah a z barokní části sbírky pak kapitoly Sarabanda a Menuet:
2. THE BAROQUE PIANIST (ed. Pekka Vapaavuori, Hannele Hynninen)
Könemann Music Budapest, 1996, 127 stran
Velmi sympatická sbírka. Opticky je notový text podobný předchozí sbírce – rovněž v podstatě urtextové vydání. Někdy, když se na takové vydání dívám, se mi dere na rty otázka, kterou někdy pokládám i žákům, abych je navnadil ke tvoření: Ty, Franto... nepřijde ti to trochu nuda? Nehodilo by se to něčím vylepšit?
Najdeme zde kromě známých kusů i řadu objevných předbarokních či raně barokních skladeb. Editoři navrhují v některých místech historické prstoklady(!). Pokud je prstoklad napsán kurzívou, pochází od samotného autora. Velkým plusem pro výuku je textová část v závěru sbírky (bezmála 40 stran), kde najdeme interpretační komentáře k jednotlivým skladbám, dobré pojednání o barokní interpretaci, medailónky skladatelů a přehled pramenů.
A v neposlední řadě jsou v této sbírce velmi případné ilustrace! Klavírista na nich zažívá různé situace s dívkou, kterou probudí z barokního obrazu k životu. Ilustrace bychom v barokní výběrovce asi nečekali, ale kupodivu velice hezky sbírku rámují a pomáhají přenést svět staré hudby ke klavíristovi dnešní doby. Za ilustrace můj palec nahoru.
Poučeně a poctivě připravená sbírka.
3. THE BAROQUE SPIRIT (ed. Nancy Bachus)
Alfred Music, 1999 (1. díl), 2000 (2. díl), každý díl má 64 stran
Sbírka, která hudbu uvádí do souvislostí. Kromě not je tam i hodně povídání o historii, o stylu, o nástrojích, o společnosti. Sympatickým rysem je řazení skladeb podle jednotlivých zemí. První díl obsahuje lehčí kousky, druhý díl je o kousek těžší. Nejedná se o sbírky pro začátečníky, úroveň prvního dílu je zhruba v kategorii pokročilý. Výběr repertoáru (a edice samotného notového textu) patří spíše k tradičnější linii, ale dobré objevné kousky se najdou. Autorkou edice je americká učitelka a hudební historička Nancy Bachus (1944-2020). Kromě baroka zpracovala ještě klasicismus (2 díly), romantismus (2 díly) a „Beyond Romantic“ (rovněž dva díly).
4. THE JOY OF BAROQUE (ed. Denes Agay)
Music Sales Corp (1974), 80 stran
THE BAROQUE PERIOD (ed. Denes Agay)
Yorktown Music Press (1971), 235 stran!
Denes Agay (1911-2007) se narodil v Budapešti, kde absolvoval Akademii Franze Liszta v oboru klavír. Kvůli svému židovskému původu v roce 1939 emigroval do Ameriky a v roce 1942 se stal americkým občanem. Pracoval jako skladatel, učitel a vydavatel. Je autorem bezpočtu úprav pro studenty klavíru (např. řada sbírek začínajících slovy The Joy Of…).
Ve sbírce The Joy Of Baroque nabízí originální neupravované skladby. Velice hezká výběrovka, krásný nehraný repertoár, úroveň vhodná pro začátečníky a běžné zuškové děti, víceméně pokrývá první cyklus zušky. Progresivně řazeno.
Druhá, velmi objemná sbírka The Baroque Period, mě zaujala spoustou jinde nevídaných skladeb mj. i starší hudby (prvním kusem je Intonazione Giovanni Gabrielliho, následuje William Byrd a Jan Pieterszon Sweelinck). Progresivním řazením se dostaneme až k Bachovi, Telemannovi a Scarlattimu. Některé skladby jsou upravené. Vybral jsem například pro žáka na soutěž Passacaglii (Christian Friedrich Witt), ale pak jsem zjistil, že není kompletní a ve skutečnosti je mnohem delší, tedy jsme ji nakonec použít nemohli. I přes tuto zkušenost na sbírku nedám dopustit, obě tyto výběrovky od Denese Agaye jsou po stránce repertoáru objevné a inspirativní.
5. PŘEDBAROKNÍ KLÁVESOVÁ LITERATURA
Za dob mých studií mě velmi přitahovala renesanční hudba, hodně jsem ji poslouchal, především vokální ansámblové věci. Nyní se toto zalíbení čas od času přihlásí o slovo a velmi rád se probírám předbarokní klávesovou literaturou. Čistě zájmově, nepovažuji se v této oblasti za sebemenšího odborníka, ani jsem žákům zatím nic nezadával. Plánuji se do toho hlouběji ponořit ve druhé polovině svého života! 🙂
Pokud máte tuto oblast také rádi, uvádím tři zajímavé a inspirativní sbírky se zcela objevným repertoárem. U prvních dvou platí, že co se týká manuální náročnosti, je to pro zušku naprosto zvládnutelné!
1. AUS ALTEN SPIELBÜCHERN (ed. Anna Barbara Speckner), Schott, 55 stran
2. MUSIK AUS FRÜHER ZEIT, 1350-1650 (ed. Willy Apel), Schott, 75 stran
3. EARLY KEYBOARD MUSIC (ed. Louis Oesterle), Schirmer 1904, 2 díly, celkem 440 stran!
KE STAŽENÍ ZDE (www.imslp.org):
Tato obří sbírka je pro pokročilejší hráče. Starší hudbu najdeme v prvním dílu.
6. ALTE HAUSMUSIK (ed. Willy Rehberg)
Schott, 1934, 42 stran
Příjemná a praktická sbírečka, v zušce využitelná!
KE STAŽENÍ ZDE:
7. TŘI VÝBĚROVKY OD KÖNEMANNA (ed. Ágnes Lakos)
A na závěr ještě zmínka o třech dalších sbírkách - kdybyste někdo vybíral pro pokročilejší hráče, zkuste sáhnout sem.